Blog

Czy fototapetę można przykleić na płytki? Jak to zrobić?

Czy fototapetę można przykleić na płytki

Marzy Ci się metamorfoza wnętrz, ale chcesz uniknąć kosztownego remontu oraz całego bałaganu i wydatków, które się z tym wiążą? Fototapeta może być znakomitym sposobem na dużą zmianę małym kosztem. Możesz odmienić dowolne pomieszczenia, w tym łazienkę i kuchnię, zakrywając fototapetą stare płytki ceramiczne.

Coraz więcej osób chciałoby cieszyć się nowoczesnymi wnętrzami, dopasowanymi nie tylko do naszych potrzeb, ale również do gustów. Kiedy kupujemy lub dostajemy mieszkanie z drugiej ręki, czasem jego wystrój pozostawia wiele do życzenia. Zdarza się również, że chcemy niewielkim nakładem pracy odświeżyć dobrze znane cztery kąty. Wówczas z pomocą mogą przyjść nowoczesne rozwiązania, takie jak fototapety i tapety winylowe. Czy klejenie tapety (lub fototapety) do płytek ma sens? Okazuje się, że tak, o ile pamiętamy o kilku ważnych kwestiach.

Na czym można kleić fototapetę?

Fototapety możemy montować na różnych podłożach. Najważniejsze, by były one gładkie, czyste, suche, bez dużych dziur (rysy i małe ubytki ukryje odpowiedni rodzaj fototapety, np. fototapeta winylowa). Fototapety można montować na płytach kartonowo-gipsowych, tynkach betonowych i dekoracyjnych, a nawet na ścianę pomalowaną farbą (o ile na ścianie nie znajduje się już kilkanaście warstw farby). W niektórych przypadkach jest możliwe nawet klejenie fototapety na fototapetę lub umieszczanie fototapety na meblach lub drzwiach.

Przeczytaj więcej o tym, od czego zacząć przygotowanie ściany pod fototapetę.

Czy fototapetę można przykleić na płytki ceramiczne?

Można. To popularny sposób na szybkie odświeżenie kuchni lub łazienki. Fototapeta sprawdzi się np. na starych płytkach w łazience lub w kuchni nad blatem kuchennym. Przed montażem fototapety należy dokładnie umyć płytki odtłuszczaczem. Po umyciu płytki powinny dobrze wyschnąć. Jeśli płytki ceramiczne mają zbyt porowatą powierzchnię lub nierówności (np. wypukłe elementy), może być konieczne ich przeszlifowanie. Do klejenia fototapet na płytkach używamy gęstego kleju do tapet, który nakładamy równomiernie na całą powierzchnię. Następnie przykładamy fototapetę, zaczynając od górnej części i równomiernie przyklejamy ją do płytek, uważając, by nie powstawały pęcherzyki powietrza. Następnie wygładzamy powierzchnię i przycinamy.

Choć klejenie fototapety na płytki to duża oszczędność czasu i pieniędzy, takie rozwiązanie jest doraźne, a efekt może być różny – czasem nawet gruba, winylowa fototapeta nie przykryje łączeń płytek pod spodem. Alternatywą może być zamontowanie na kafelkach płyt kartonowo-gipsowych i klejenie fototapety bezpośrednio na płycie, jednak wówczas powierzchnia pomieszczenia zmniejszy się o kilka centymetrów.

Co można nakleić na płytki w łazience?

To popularne pytanie osób, którym zależy na szybkiej, niedrogiej metamorfozie wnętrza bez dużego remontu. Fototapeta sprawdzi się doskonale w łazience i możemy przykleić ją na płytki. W tej sytuacji zalecamy fototapety winylowe, które znakomicie radzą sobie z wilgocią oraz kontaktem z wodą, czyli warunkami, które w łazience są nieuniknione. Równocześnie są dość grube, więc łączenia kafelek pod spodem będą mniej widoczne niż w przypadku zastosowania cienkiej fototapety papierowej lub foliowej.

Podsumowanie

Montaż fototapety na płytkach ceramicznych jest możliwy, choć nieco trudniejszy niż na innych, gładkich i równych powierzchniach. To szybka alternatywa dla długiego i kosztownego remontu, a dobrze dobrana fototapeta winylowa ożywi wnętrze, doda mu nowoczesnego charakteru i wprowadzi do niego powiew świeżości. Warto jednak pamiętać, że efekt może nie być tak idealny, jak w przypadku montażu fototapety na gładkiej powierzchni.