Wytworzone na bazie wody atramenty HP Latex są w pełni ekologiczne i nie ustępują tym stosowanym w technologii solwentowej. Uzyskane wydruki są wysokiej jakości i dodatkowo odporne są na zarysowania oraz warunki atmosferyczne – w tym promieniowanie ultrafioletowe. Zadrukowany materiał wychodzi z drukarki całkowicie suchy i może być bez zbędnej zwłoki przekazywany do kolejnych etapów produkcji lub skierowany bezpośrednio do odbiorcy końcowego.

Technologia lateksowa HP to nie tylko wysoka jakość wydruków, ale także mnogość zastosowań na zewnątrz i wewnątrz budynków, które możliwe są dzięki ekologiczności tej technologii.

Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się zastosowania w branży aranżacji wnętrz, gdyż wydruki są ekologiczne i mogą być umieszczane w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi – są bezwonne i nie emitują szkodliwych związków chemicznych.

HP Latex to także bardziej satysfakcjonująca i przyjemna praca operatorów maszyn, gdyż podczas drukowania, w przeciwieństwie do solwentu, nie są emitowane żadne trujące substancje. Dzięki temu praca z urządzeniem jest przyjemna a pomieszczenia nie wymagają skomplikowanych i kosztownych systemów wentylacji.

Ekologiczność potwierdzona licznymi certyfikatami

Przegląd wybranych certyfikatów

GREENGUARD Children & School(znany także jako GREENGUARD Gold) – Certyfikat wydawany przez GREENGUARD Environmental Institute zajmujący się certyfikowaniem jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Niniejszy certyfikat potwierdza, że stosowana technologia HP Latex nie wpływa negatywnie na kondycję powietrza i może być z powodzeniem stosowana w takich miejscach jak szkoły, placówki służby zdrowia czy restauracje. Więcej informacji na greenguard.org.

Program HP Planet Partners gwarantuje, że żadne wkłady drukujące tej firmy nigdy nie trafią na wysypisko śmieci, ani nie będą poddawane procesowi ponownego użycia. Program jest bezkosztowy – zwrot jest opłacony w całości przez HP, a zasoby potrzebne do recyklingu dostępne są poprzez wygodny w obsłudze system online. Więcej informacji dostępne jest na stronie www.integart.com.pl.

FSC – Forest Stewardship Council (Rada ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych systemów certyfikacji lasów i produktów celulozowych. Promowane są metody zrównoważonej gospodarki na całym świecie, które są ekologiczne oraz ekonomicznie i społecznie uzasadnione. Oficjalna strona internetowa FSC.org.

Znany i wiarygodny znak bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych Oeko-Tex. Użytkownicy tak certyfikowanych tkanin mogą być pewni, że są one wolne od substancji chemicznych występujących w stężeniu mającym negatywny wpływ na zdrowie ludzkie. Szczegółowe informacje na www.oeko-tex.com.

Sustainable Green Printing (SGP) – niezależna jednostka certyfikująca branży drukarskiej działająca od 2008 roku. Promuje druk ekologiczny. Strona oficjalna www.sgppartnership.org.

Atramenty wyprodukowane zgodnie ze standardami Nordic Ecolabel (znanym też jako Nordic Swan) spełniają rygorystyczne wymagania dla komercyjnego zarządzania środowiskiem. Arkusz oceny obejmuje rodzaj komponentów wraz z ilością energii wykorzystywanej podczas produkcji, zużycie wody, zarządzanie odpadami, udział komponentów posiadających certyfikaty oraz możliwości recyklingu produktów. Więcej informacji tutaj.

Porównanie konkurujących technologii atramentów

Dane zamieszczone w poniższej tabeli porównują technologię tuszy HP Latex względem pozostałych konkurujących technologii (stan na 2013 rok). Dane bazują głównie na analizach opublikowanych w MSDS/SDS24 i tam gdzie było to niezbędne, zostały wzbogacone o własne analizy i oceny firmy HP. Niektóre cechy produktów mogą się różnić w zależności od produktu i różnic w składzie atramentów przeznaczonych dla poszczególnych linii drukarek.

Streszczenie:
W porównaniu do innych popularnych technologii druku atramentowego używanego w komercyjnym druku wielkoformatowym, bazujący na wodzie tusz HP Latex jest najbardziej prozdrowotny: zarówno podczas drukowania, jak i na etapie eksploatacji gotowego wydruku oraz recyklingu zużytych materiałów eksploatacyjnych. Atramenty HP Latex spełniają szereg rygorystycznych kryteriów zdrowotnych, wymaganych do uzyskania certyfikatów UL ECOLOGO i GREENGUARD GOLD.

Do pobrania

GREENGUARD Gold – tusze lateksowe HP
GREENGUARD – tusze lateksowe HP
ECOLOGO – tusze lateksowe HP I generacja
ECOLOGO – tusze lateksowe HP II generacja