Blog

Od czego zacząć przygotowanie ściany pod fototapetę?

ręka

Przygotowanie ściany pod fototapetę nie jest trudne. Jeśli zadbamy o kilka szczegółów, znacznie ułatwimy sobie pracę, położenie fototapety będzie proste, a efekt końcowy zadowalający. Od czego zacząć? Jak przygotować ścianę pod fototapetę?

Sprawdzamy, czym pokryta jest ściana

Ścianaprzygotowana do położenia fototapety powinna być sucha, czysta i gładka. W nowym mieszkaniu, w którym ściana jest czysta, bez warstwy farby, bez starej tapety mamy ułatwione zadanie. Wystarczy ją zagruntować rozwodnionym klejem do tapet na kilka godzin przed położeniem fototapety. To najmniej wymagające podłoże. W każdym innym przypadku przygotowanie ściany pod fototapetę może wymagać nieco więcej pracy.

W mieszkaniu, gdzie na ścianie znajduje się stara tapeta – trzeba się jej pozbyć. Dobrze do tego celu użyć środka do usuwania tapet. Znajdziemy go w każdym markecie budowlanym. Zwilżamy nim starą tapetę, a następnie po kilkunastu minutach łatwo zrywamy ze ściany, nie naruszając gładzi i tynku. Do przygotowania pod fototapetęściany pomalowanej farbą potrzebne będzie mydło malarskie. Myjemy nim ścianę i czekamy na wyschnięcie. W przypadku warstwy farby lateksowej warto będzie ją zmatowić papierem ściernym, a najlepiej usunąć. Do przygotowania nierównej ściany z karton gipsu potrzebujemy gładzi szpachlowej. Jeżeli zadbaliśmy o to, aby usunąć starą tapetę, łuszczącą się farbę, czy brud i ściana jest już czysta, następny krok, to wygładzenie powierzchni.

Jak wygładzić ścianę pod fototapetę?

Do wygładzenia wszelkich nierówności ściany możemy użyć masy szpachlowej. Chodzi tu o nierówności po usuwaniu farby, starej tapety, spękania, czy dziury. Prawidłowo przygotowana ściana pod fototapetę musi być gładka. Demontujemy listwy podłogowe, kontakty i gniazdka elektryczne oraz kinkiety. Powinniśmy także usunąć gwoździe ze ściany, a dziury zatkać gładzią i wyrównać powierzchnię. Należy pamiętać, aby wszystkie zaklejone ubytki wygładzić po wyschnięciu masy. Do tego celu możemy użyć materiału ściernego do powierzchni mocno pylących i prac wykończeniowych. Czystą i gładką powierzchnię gruntujemy gruntem do ścian lub rozwodnionym klejem do tapet. Staranne wygładzenie, oczyszczenie i przygotowanie ściany pod fototapetę na pewno zaprocentuje, gdy będziemy podziwiać obraz.