Blog

Ile wydamy na położenie fototapety? Sprawdzamy ile kosztują materiały i naklejanie

Kalkulator

Przygotowanie ściany na położenie fototapety

Jeżeli na ścianie znajduje się stara tapeta – trzeba się jej pozbyć. Dobrze do tego celu użyć środka do usuwania tapet. Znajdziemy go w każdym sklepie z materiałami budowlanym. Zwilżamy nim starą tapetę, a następnie zrywamy ze ściany, nie naruszając gładzi i tynku. Do przygotowania ściany pomalowanej farbą potrzebne będzie mydło malarskie. Myjemy nim ścianę i czekamy na wyschnięcie. W przypadku warstwy farby lateksowej warto będzie ją zmatowić papierem ściernym, a najlepiej usunąć. Aby wygładzić nierówności na ścianie z karton gipsu, potrzebujemy gładzi szpachlowej. Jeżeli zadbaliśmy o to, aby usunąć starą tapetę, łuszczącą się farbę, brud i ściana jest już czysta, następny krok, to wygładzenie powierzchni pod położenie fototapety.

Ile kosztują usługi remontowe?

Cenę za konkretne prace różnią się przede wszystkim ze względu na doświadczenie ekipy remontującej, a także lokalizację – miasto, czy województwo. Średnia cena rynkowa za mycie ścian wynosi ok. 15 zł/m 2, za usuwanie starej farby 20 zł/m 2, zrywanie tapety 15 zł/m 2. Najdroższą usługą jest usunięcie ubytków oraz uszkodzeń, położenie szpachli, zacieranie dziur i nierówności. Średnio 35 zł kosztuje metr. Najtaniej wychodzi samo gruntowanie i kosztuje 10-12 zł/m 2. Po przygotowania ściany możemy rozpocząć naklejanie fototapety, które jest wyceniane oddzielnie.

Ile kosztuje naklejenie fototapety z wzorem

Po odpowiednim przygotowaniu, oczyszczeniu ściany i wygładzeniu nierówności pora na położenie fototapety. Ceny naklejenia fototapety różnią się z uwagi na rodzaj tapety i wzoru. Wyróżniamy cztery główne kategorie w cenniku tapetowania. Podobnie jak w przypadku przygotowania podłoża czy zrywania tapety cena usługi zależy od lokalizacji – w dużych miastach jest trochę drożej, niż w mniejszych miejscowościach. Ceny mogą być znacząco inne w różnych województwach. Za tapetowanie ścian jednolitą tapetą zapłacimy 45-50zł/m2. Położenie fototapety ze wzorem średnio kosztuje metr 60-70 zł. Oddzielne ceny obowiązują za naklejenie tapety na sufit. Trzeba się liczyć z tym, że metr kosztuje drożej. Do ceny robocizny, do kwot przeliczonych przez ilość metrów kwadratowych ściany, doliczamy zakup niezbędnych materiałów do położenia fototapety.

Koszt położenia fototapety w sypialni

Sprawdźmy przybliżony koszt położenia fototapety w sypialni, na ścianie o powierzchni 10,5 m 2.
Przygotowanie ściany i naklejenie fototapety powierzamy ekipie remontowej. Po negocjacjach udało nam się ustalić stawkę za usługę wraz z materiałami 65 zł/m 2.

Nasze założenia do kalkulacji:
Fototapeta na jedną ścianę o powierzchni 3 x 3,5 m
Wybieramy wzór i materiał Avangarde Pearl, który kosztuje 110 zł/m 2

  • Koszt robocizny + materiałów: 10,5 m x 65 zł = 682,5 zł
  • Koszt fototapety: 10,5 m x 110 zł = 1 155 zł
    Razem: 1783,5 zł

Koszt będzie niższy, jeśli wybierzemy opcje DIY i tańszą fototapetę:

  • Koszt kleju 50 zł
  • Koszt fototapety na podłożu WallDecor Classic : 12 m 2 x 75 zł = 900zł
    Razem: 950 zł

Ceny fototapety – ile kosztuje metr?

Ceny zakupu fototapety wahają się dość znacznie. Są zróżnicowane w zależności od wzorów, a także materiału do druku. Niektóre wizualizacje są objęte prawami autorskimi do grafiki, rysunku lub fotografii. Warto wziąć pod uwagę, że wybierając autorski wzór, płacimy więcej i wspieramy artystę. Na naszej stronie łatwo sprawdzić ile kosztuje metr fototapety. Przy wybranym wzorze (Katalog fototapet https://studiodruku.com.pl/produkty/fototapety/), wpisujemy wymiar, a następnie materiał, na którym ma być wydrukowana fototapeta – cena pojawi się automatycznie.