Blog

Fototapeta flizelinowa czy winylowa? Porównujemy rodzaje

Wybór fototapety może wydawać się skomplikowany, jeśli stoimy przed zamówieniem pierwszego produktu tego typu. Jedno z pierwszych pytań dotyczy zwykle rodzaju fototapety i brzmi: fototapeta flizelinowa czy winylowa? Która będzie lepiej odpowiadać Twoim potrzebom? Porównaliśmy oba rodzaje, by ułatwić wybór.

Rosnąca popularność fototapet sprawia, że producenci oferują szeroką gamę swoich produktów. Wszystko po to, by fototapety wyróżniały się trwałością, wysoką estetyką wykonania, łatwością montażu i pięknym efektem końcowym. Powinny także być odporne na zniszczenia i wilgoć. Podobnie jak tapety winylowe oraz tapety flizelinowe, fototapety z tych materiałów mają swoje konkretne cechy, dzięki którym sprawdzają się w określonych funkcjach. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Fototapety flizelinowe – cechy

Flizelina to włókno poliestrowe, a więc trwałe, odporne na rozerwanie, uderzenia, pęknięcia i inne uszkodzenia. Ma gładką, matową powierzchnię. Dobrze ukrywa niedoskonałości podłoża, np. nierówności, małe ubytki lub rysy na ścianie. Flizelina dobrze reaguje na obecność kleju – nie odkształca się ani nie kurczy. Łatwo się ją zakłada i zdejmuje ze ściany. Fototapety flizelinowe wyróżniają się dużą trwałością kolorów oraz częściowym tłumieniem hałasów, więc mogą okazać się nie tylko efektownym, ale również praktycznym wyborem do mieszkań (tłumienie odgłosów zza ściany) i domów zlokalizowanych w pobliżu źródeł hałasu. Fototapeta flizelinowa jest polecana do sypialni, salonów, pokoi dziecięcych i korytarzy.

Fototapety winylowe – charakterystyka

W naszym sklepie są dostępne fototapety winylowe na podkładzie z flizeliny, które łączą zalety obu rozwiązań. Fototapety winylowe są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mogą przetrwać długi czas bez widocznych oznak zużycia. Ich największą zaletą jest łatwość czyszczenia (wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką, aby usunąć zabrudzenia), dzięki czemu znakomicie sprawdzają się w intensywnie użytkowanych miejscach (np. w kuchni lub po prostu w domu, w którym mieszkają zwierzęta i małe dzieci). Są także odporne na wilgoć, dlatego mogą być montowane w łazienkach. Fototapety winylowe można stosunkowo łatwo zamontować na ścianie, jednak są nieco trudniejsze w montażu niż tapeta flizelinowa ze względu na większą wagę.

Kombinacja flizeliny i warstwy winylowej sprawia, że fototapeta winylowa na flizelinie jest trwała, łatwa w montażu i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo flizelina umożliwia oddychanie powierzchni, co może być korzystne dla zdrowia i komfortu użytkowników.

Fototapeta winylowa czy flizelinowa?

Wybór fototapety jest zwykle uzależniony od specyfiki miejsca, w którym zamierzamy ją umieścić. Do kuchni i łazienek polecamy fototapety winylowe, które są bardzo odporne na wilgoć oraz ewentualne zabrudzenia. Wyróżniają się trwałością i nie ulegną zniszczeniu w kontakcie z wodą lub środkami chemicznymi, zwłaszcza jeśli zastosujemy impregnat ceramiczny. Fototapety flizelinowe znakomicie odnajdą się w sypialni, salonie lub pokoju dziecięcym, gdzie dodatkowym atutem jest ich miękka faktura przypominająca tkaninę. A jeśli masz wątpliwości, które rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim przypadku, po prostu napisz do nas i opowiedz o swoich potrzebach, a my znajdziemy odpowiednią fototapetę dla Ciebie.