Styl japandi to sposób aranżacji wnętrz, który cieszy się popularnością już od kilku lat. Łączy w sobie elementy uwielbianego przez Polaków stylu skandynawskiego oraz nieco mniej znanego stylu japońskiego, który na pewno pokochają miłośnicy minimalizmu. Ta ciekawa mieszanka jest sposobem na przytulny i ciepły wystrój domu lub mieszkania, w którym widać również przywiązanie do natury, praktyczność oraz wysoką jakość. Co warto wiedzieć o tym stylu aranżacji oraz jak wprowadzić go do wnętrz?
Na czym polega styl japandi?
Moda na japandi pojawiła się kilka lat temu, jednak sam styl dotarł do naszego kraju stosunkowo niedawno. Skąd wzięła się jego nazwa? To zlepek dwóch słów: japan i scandi. Odnoszą się one do wspomnianych już dwóch stylów – japońskiego i skandynawskiego. Japandi to zatem ich miks. Z tego pierwszego czerpie minimalizm i pewnego rodzaju powściągliwość, z drugiego zaś – przytulny charakter. Dla niektórych japandi jest nawet stylem życia, podobnie jak hygge czy lagom. Ten sposób aranżacji na pewno spodoba się osobom, które chcą stworzyć w swoim domu lub mieszkaniu odprężającą i kojącą przestrzeń, w której będą mogły się wyciszyć i znaleźć równowagę.

Można śmiało powiedzieć, że jest to styl, który najlepiej odpowiada współczesnym potrzebom. Z uwagi na to, że wiele osób doświadcza na co dzień silnego przebodźcowania, domowa przestrzeń powinna zapewniać relaks i odpoczynek. Japandi w pełni to umożliwia, jednym z jego głównych założeń jest bowiem ograniczenie liczby dodatków. Dzięki temu wnętrza nie są przeładowane, tylko harmonijne i uporządkowane, co działa na nas uspokajająco. Elementy wyposażenia dobiera się niekoniecznie pod względem dekoracyjnego wyglądu, ale funkcjonalności i praktyczności. Poza tym bardzo ważne jest to, aby były one wykonane z naturalnych materiałów. Miłośnicy stylu japandi szukają piękna w prostocie i jakości. Warto dodać, że zaaranżowane w ten sposób wnętrza w żadnym wypadku nie są surowe i zimne. Obecność naturalnych materiałów i wykorzystanie stonowanych kolorów sprawiają, że przestrzeń jest jasna, rozświetlona i bardzo nastrojowa.
Zależy nam jednak na tym, aby sposób aranżacji było oszczędny, a we wnętrzu znalazły się tylko te elementy, które są potrzebne. Dążymy również do symetrii, której styl japandi zawdzięcza swój elegancki charakter. Ważnym elementem jest także umiłowanie komfortu. Ponadto widoczne są wpływy japońskiej filozofii wabi-sabi, która celebruje piękno niedoskonałości. Przykładem mogą być chociażby meble i dodatki wykonane z surowego drzewa. Choć nie są idealne, tworzą wyjątkowy, autentyczny klimat.

Czym wyróżniają się meble w stylu japandi?
Jak zostało już wspomniane, głównym założeniem stylu japandi jest wykorzystanie naturalnych materiałów. W przestrzeniach urządzonych w ten sposób dominują drewno, wiklina, rattan, bambus oraz kamień. Dzięki nim można stworzyć wizualnie ciepłą przestrzeń, która będzie zdrowa i przyjazna dla człowieka. Jak wybrać meble w stylu japandi?
- Szukając wyposażenia, powinniśmy skupić się na elementach o prostej, geometrycznej bryle. Chcąc nawiązać do japońskiej estetyki, najlepiej zdecydować się na niskie meble. We wnętrzach japandi nie ma miejsca na ciężkie komody czy ogromne szafy. Szukamy mebli, które są proste, smukłe, optycznie lekkie i bardzo wygodne.
- Wyposażenie nie powinno być również zbyt dekoracyjne. Co za tym idzie, lepiej zrezygnować z ozdobnych foteli i krzeseł z pikowaniami. Nie sprawdzają się też tapicerskie przeszycia oraz wszelkie inne ozdobniki. W tym przypadku ważny jest umiar. Warto przy tym dodać, że meble powinny mieć gładkie fronty i dyskretne uchwyty. Stawiamy również na jednolite kolory.
- W centrum naszego zainteresowania powinny znaleźć się meble drewniane, bo jest to podstawowy materiał, jaki wykorzystuje się we wnętrzach urządzonych w stylu japandi. Drewno może pojawić się również na podłodze, a nawet na ścianach. Dzięki temu pomieszczenie zyska naturalną i ciepłą estetykę, co idealnie wpisuje się w założenia tego sposobu aranżacji. Jakie gatunki drewna sprawdzą się najlepiej? Na pewno sosna, buk i jesion. Wszystkie z nich wyróżniają się jasną kolorystyką i delikatnym rysunkiem słojów. W Japonii można z kolei spotkać się z meblami wykonanymi z takich gatunków jak modrzew, cedr i cyprys. Nie są one jednak popularne w naszym kraju, dlatego lepiej skupić się na lokalnych odpowiednikach.

Trzymając się tych założeń, uda się nam stworzyć przestrzeń, która będzie wizualnie uporządkowana, łatwa do utrzymania w czystości, a przy tym ułatwiająca codzienny odpoczynek.
Jakie kolory pojawiają się we wnętrzach urządzonych w stylu japandi?
Jeśli chodzi o paletę kolorystyczną, jest ona dość mocno ograniczona. Naszą bazą są kolory ziemi, czyli beże, brązy, stonowane szarości, odcienie terakoty, ochra oraz ugier. Zależy nam na tym, aby kolory były jasne i neutralne. Styl japandi dopuszcza jednak akcenty w postaci ciemniejszych kolorów, np. antracytu, musztardowego lub czekoladowego brązu. Poza tym mogą pojawić się pastele w postaci jasnej zieleni lub różu. Musimy jednak pamiętać, aby unikać barw uchodzących za krzykliwe i jaskrawe. Nie wpisują się one w założenia stylu japandi, a ich obecność mogłaby popsuć zamysł aranżacyjny. Warto wspomnieć, że w takich wnętrzach można z powodzeniem wykorzystać najmodniejszy odcień tego roku, czyli Mocha Mouse wybrany przez Instytut Pantone.

Ciekawym sposobem na przełamanie monotonii mogą być fototapety w stylu japandi. Sprawdzą się one np. w salonie, na głównej ścianie. Takie elementy dekoracyjne wykorzystują paletę kolorystyczną charakterystyczną dla tego stylu, a jednak wyraźnie odcinają się od jednolitej ściany. Na jakie motywy warto się zdecydować? Na pewno dobrze sprawdzą się wszelkie grafiki kojarzące się z naturą. Dobrym przykładem będzie tapeta na wymiar z motywem kwiatowym „Kosmosy”. Przedstawia subtelne i delikatne kwiaty ogrodowe na tle imitującym kamień. Fototapeta prezentuje się lekko i nie przytłacza przestrzeni. Jest przy tym bardzo uniwersalna, dlatego można wykorzystać ją nie tylko w salonie, ale również w pokoju dziecięcym, sypialni i domowym biurze.

Miłośnikom stylu japońskiego na pewno spodoba się orientalna tapeta na wymiar „Haiku Sabi”. Przedstawiony roślinny motyw jest niezwykle prosty, delikatny, a przy tym zachwyca swoim naturalnym pięknem. To idealny przykład połączenia minimalizmu, harmonii i dyskretnej elegancji. Warto wykorzystać ją we wnętrzach, w których mamy zamiar zrelaksować się do ciężkim dniu. Polecamy ją zwłaszcza do sypialni.

W łazience natomiast sprawdzi się fototapeta w liście bambusa „Sumi-e”. W tym przypadku wykorzystano już nieco ciemniejszą kolorystykę, która będzie znakomicie kontrastować z jasną ceramiką łazienkową. Motyw egzotycznych roślin kojarzy się ze strefą wellness oraz SPA, dlatego też stanowi idealny wybór do łazienki, w której mamy zamiar stworzyć domową oazę relaksu. Tapeta jest w pełni wodoodporna.

Podsumowując temat kolorów, warto pamiętać o tym, aby nie stosować w jednym pomieszczeniu więcej trzech odcieni. Dzięki temu uda się nam zachować wizualny porządek i minimalistyczną harmonię. Jeśli chcemy wykorzystać ciemne kolory, nie powinny one zajmować dużej płaszczyzny, tylko być stosowane z umiarem. W przeciwnym razie mogą zaburzyć wyciszającą atmosferę.
Jakie elementy warto jeszcze zastosować we wnętrzach urządzonych w stylu japandi?
Jeśli myślisz o tym, aby wprowadzić styl japandi do swojego domu lub mieszkania, warto pamiętać o jeszcze kilku kwestiach. Na początek należy rozwinąć temat materiałów. Co sprawdzi się oprócz drewna? Świetnym pomysłem będzie wykorzystanie w salonie lub jadalni rattanowych krzeseł i foteli. Odpowiednie będą też lampy wykonane z naturalnych materiałów. W tym przypadku również możemy postawić na rattan, a oprócz tego trawę morską i bambus. Aby wystrój był ciekawszy, warto wybrać abażury o fantazyjnych kształtach. Z tych materiałów często też produkuje się kosze, które można wykorzystać np. jako osłonki do doniczek z roślinami lub jako pojemniki na koce. Te drugie najlepiej ustawić w pobliżu kanapy, tak aby móc zapewnić sobie wieczorem przyjemne ciepło.

O czym jeszcze należy pamiętać, a co pomoże nam uzyskać wnętrze w stylu japandi?
- Jeśli chodzi o tekstylia, czyli zasłony, firanki, koce oraz poszewki poduszek, najlepiej postawić na naturalne materiały, takie jak wełna, len i bawełna. W salonie i sypialni bardzo dobrze sprawdzi się duży, wełniany lub jutowy dywan. Na łóżku możemy z kolei umieścić miękki pled.
- Co z dekoracjami? Przede wszystkim nie przesadzajmy z ich liczbą. Możemy przemycić do wnętrza np. ręcznie robioną ceramikę, figurki z drewna lub naczynia z terakoty, w których umieścimy suche gałązki. Jako element dekoracyjny posłuży też drewniany podnóżek z poduszką.

We wnętrzach urządzonych w stylu japandi dużą rolę odgrywają rośliny. Ich obecność świadczy o tym, że podążamy za naturą. Poza tym stanowią one naturalną dekorację i wprowadzają przytulny nastrój. Jeśli chcemy nieco ożywić wnętrze, warto wybrać okazałe i efektowne rośliny, a do tego umieścić je w stylowej doniczce. Chcąc wyeksponować kwiat, najlepiej ustawić go na drewnianym postumencie. Poza tym możemy eksperymentować z wiszącymi doniczkami oraz kwietnikami, pamiętając przy tym o umiarze.

Warto wspomnieć również o kilku zasadach dotyczących aranżacji przestrzeni. Powinno zależeć nam na tym, aby sposób ustawienia mebli zapewniał jak najwięcej wolnej przestrzeni. Chodzi nam o to, by każde pomieszczenie wydawało się maksymalnie przestronne. Osoby, które chciałyby zastosować tę zasadę w odniesieniu do kuchni, mogą zrezygnować z szafek wiszących. Zamiast nich, sprawdzą się proste półki, a jeśli nie potrzebujemy aż tyle miejsca do ustawiania drobiazgów – ciekawe grafiki. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na zmniejszenie przestrzeni do przechowywania, warto pomyśleć o sprytnych rozwiązaniach, takich jak wysuwane szuflady czy ukryte przegródki. Wracając jeszcze do tematu oświetlenia, oprócz efektownych abażurów, zadbajmy również o to, by każdy pokój był dobrze oświetlony. Warto zastosować też oświetlenie punktowe, które pomoże nam zbudować klimatyczny nastrój.
Stosując się do wyżej opisanych zasad, uda się nam stworzyć prostą, a jednocześnie wyrafinowaną aranżację, która będzie zachwycać swoją estetyką. Gwarantujemy, że domownicy pokochają wnętrza w stylu japandi i będą chętnie spędzać w nich czas.