Blog

Łazienka Japandi – oaza relaksu inspirowana Japonią i Skandynawią

Łazienka japandi to najlepszy wybór dla osób, którym marzy się prywatne SPA w domowym zaciszu. Ten styl aranżacyjny łączy to, co najlepsze w stylu japońskim i skandynawskim, dzięki czemu możemy uzyskać wnętrze, które na pewno zaspokoi potrzeby domowników związane z możliwością relaksu i odpoczynku. Łazienka urządzona w ten sposób na pewno spodoba się miłośnikom minimalizmu oraz osobom, które cenią bliski kontakt z naturą.

Jaka powinna być łazienka w stylu japandi?

Osoby, którym znudził się już w pewnym stopniu popularny styl skandynawski, a jednak doceniają jego przytulny charakter, mogą wykorzystać we wnętrzu tylko jego niektóre elementy. W połączeniu z mniej znanym w naszym kraju stylem japońskim można uzyskać naprawdę wyjątkową i bardzo harmonijną mieszankę, czyli właśnie japandi. To najlepszy przepis na miłą dla oka, komfortową przestrzeń, w której każdy czuje się dobrze. Styl ma wiele wspólnego z japońską sztuką aranżacji, która bazuje na prostocie i powściągliwości. Nie jest to zatem propozycja dla osób, które lubią bogactwo kolorów, dużą liczbę dodatków oraz łączenie ze sobą pozornie niepasujących elementów. W tym przypadku rządzą minimalizm, natura oraz bardzo oszczędne wzornictwo. Dzięki temu wystrój jest spójny i zrównoważony.

Taki opis może sugerować, że łazienka japandi jest nieco surową przestrzenią, zwłaszcza że styl japoński preferuje nieidealne, często nieobrobione meble i dodatki. Nie musi jednak tak być. Z pomocą przychodzi bowiem skandynawska część i jej przyjemne, kojące barwy. Dzięki temu finalnie możemy uzyskać wizualnie ciepłe wnętrze. Trzymamy się jednak ważnej zasady, czyli „mniej znaczy więcej”. Oznacza to, że w pomieszczeniu ma znajdować się jak najmniej rzeczy, a każda z nich powinna pełnić jakąś funkcję, a najlepiej kilka. Poza tym wszystkie elementy powinny mieć jak najwyższą jakość. Dążymy również do tego, aby aranżacja była oszczędna i „czysta”, czyli żeby na widoku znajdowało się jak najmniej przedmiotów. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać porządek, co z kolei przekłada się na to, że przebywanie we wnętrzu jest przyjemniejsze i zapewnia upragniony spokój.

Wszystkie elementy wyposażenia, które znajdują się w łazience japandi, powinny być proste i smukłe. Dotyczy to zarówno sanitariatów, armatury, jak i mebli. W przypadku tych ostatnich warto wybrać zwłaszcza te o obłych kształtach. Takie meble nie tylko znakomicie wpisują się w aktualne trendy. Poza tym prezentują się lekko, a dzięki temu idealnie pasują do japandi. Kojarzą się przy tym z orientalnym stylem wnętrza.

Warto również wybierać niskie meble, bo z takimi elementami wyposażenia można spotkać się w stylu japońskim. Pamiętajmy, że dążymy do maksymalnego uproszczenia wnętrza. Dzięki temu uda się nam wprowadzić w nim aurę spokoju i relaksu. W tym przypadku na pewno nie sprawdzą się duże i ciężkie meble o masywnej konstrukcji.

Kolory i materiały w łazience japandi – na jakie barwy warto postawić?

Kolorystyka odgrywa bardzo istotną rolę we wnętrzach urządzonych w stylu japandi. Paleta opiera się na jasnych, neutralnych odcieniach, które wprowadzają uspokajającą i wyciszającą atmosferę. Najlepiej skupić się na kolorach ziemi. Sprawdzą się zatem stonowane beże, jasne brązy, szarości oraz biel. Ciekawym akcentem będzie zgaszona zieleń, która wnosi nieco optymizmu. Poza tym można przemycić nieco mocniejszych akcentów. Idealnym uzupełnieniem będą dodatki lub niewielkie kafelki w kolorze terakoty lub ochry. Bardzo dobrze sprawdzą się też rudości.

Jasna kolorystyka wpływa na optyczne powiększenie wnętrza. Dzięki temu japandi sprawdzi się nawet w przypadku małych łazienek. Opisywany styl to ukłon w stronę natury, a zatem głównym materiałem powinno być drewno lub ewentualnie jego imitacja. Dlaczego? Ponieważ ociepla przestrzeń i sprawia, że łazienka staje się bardziej przytulna. W tym miejscu warto nadmienić, że osoby, które zdecydują się na ten materiał, powinny sięgnąć raczej po egzotyczne gatunki, bo lepiej znoszą one warunki, jakie panują w łazience i wysoką wilgotność. Oczywiście meble i tak trzeba będzie zaimpregnować. Na co można się zdecydować? Bardzo dobrym wyborem będzie tek, merbau lub doussie. Drewno może zagościć również na podłodze. W tym przypadku warto jednak postawić na płytki drewnopodobne lub panele winylowe. Są one najbardziej wytrzymałe i na pewno sprostają próbie czasu. Wybierajmy jasne odcienie drewna, bo w największym stopniu rozjaśniają one wnętrze.

Co jeszcze powinno znaleźć się w łazience urządzonej w stylu japandi?

Jeśli chcemy nieco ożywić przestrzeń, warto zrezygnować z klasycznych płytek na jeden ze ścian i zastąpić je wodoodpornymi fototapetami japandi. Takie ozdoby ścienne bez problemu zniosą kontakt z wodą oraz podwyższą wilgotność. W zestawie oprócz wysokiej jakości tapety winylowej znajduje się specjalistyczny preparat gruntujący, systemowy izolator wilgoci, dedykowany klej do strefy mokrej i impregnat ceramiczny. Chcąc przełamać jasny kolor płytek, można zdecydować się na fototapetę z motywem roślinnym „Sen Letniej Nocy”. Taką ozdobę ścienną warto wykorzystać jako tło dla wanny, zwłaszcza jeśli marzy się nam stworzenie domowej strefy wellness.

Ciekawą propozycją będzie też tapeta do łazienki w stylu japońskim “Asami”. Ten artystyczny i ponadczasowy motyw znakomicie rozjaśni wnętrze, wprowadzając do niego spokój i równowagę. Tapeta na pewno spodoba się każdemu, kto ceni kontakt z naturą.

Osoby, którym marzy się łazienka w nieco romantycznym wydaniu, mogą zdecydować się na fototapetę „Wschód słońca – poranna zorza”. Dominują na niej ciepłe, wyważone kolory, dzięki którym wnętrze stanie się przytulne i urzekające. To także dobry wybór dla wszystkich, którzy lubią klimatyczne krajobrazy.

Perfekcyjnym dopełnieniem łazienki japandi będą elementy wyposażenia z rattanu lub plecionki. Z takich materiałów może być wykonane np. lustro, kosz na pranie lub koszyczki na kosmetyki. Często można też spotkać się z rattanowymi frontami mebli. Kolejnym materiałem, który warto wprowadzić do wnętrza, jest kamień. Można zastosować go w formie blatu lub w postaci pojemników na mydło. Odprężający klimat w pomieszczeniu zapewni nam odpowiednio dobrane oświetlenie. Światło powinno być ciepłe i niezbyt intensywne. Jeśli chodzi o lampy, można zdecydować się na ozdobne abażury z bambusa lub trawy morskiej. Tak urządzona łazienka stanie się miejscem, w którym będzie można zrelaksować się po ciężkim dniu i znaleźć ukojenie.