Marzysz o jasnej i przestronnej kuchni japandi, w której każdy przedmiot będzie miał swoje miejsce? Jeśli lubisz ponadczasowe, neutralne kolory, a Twoim ulubionym materiałem jest drewno, ten sposób aranżacji jest właśnie dla Ciebie. Ta estetyka stanowi przykład idealnego połączenia harmonii, minimalizmu oraz elegancji. Jest przy tym prosta, a jednocześnie bardzo praktyczna. Jak urządzić takie wnętrze?
Czym wyróżnia się kuchnia w stylu japandi?
Styl japandi stanowi połączenie stylu japońskiego, który bazuje na minimalizmie i prostocie ze stylem skandynawskim, który nieodłącznie kojarzy się nam z przytulnością i ciepłem. Ten ciekawy miks sprawia, że wnętrza urządzone w stylu japandi są prawdziwą oazą relaksu. Są też miejscem, w którym możemy odpocząć po ciężkim dniu, znaleźć ukojenie i oderwać się od otaczających nas bodźców. Jeśli marzysz o tym, aby Twój dom lub mieszkanie stanowiło przestrzeń, w której można się wyciszyć i odnaleźć harmonię, warto rozważyć właśnie taki styl aranżacji. Jakie cechy są jeszcze typowe dla stylu i kuchni japandi?
Bardzo ważnym aspektem jest ograniczenie liczby dodatków. Może się wydawać, że w odniesieniu do takiego pomieszczenia jak kuchnia nie będzie to zbyt łatwe. Codzienne przygotowanie posiłków w pewnym stopniu wymaga bowiem szybkiego i łatwego dostępu do przyborów oraz sprzętów kuchennych. Jeśli jednak chcemy, aby w naszym wnętrzu zagościła równowaga, tego typu elementy nie powinny znajdować się na widoku. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, warto ograniczyć liczbę akcesoriów na blacie. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy kuchnię otwartą na salon. W takim przypadku, nawet jeśli w pozostałej części mieszkania lub domu zadbamy o porządek, kuchenny chaos może go zaburzyć.

Kolejną kwestią jest zwracanie uwagi na praktyczny charakter wszystkich elementów wyposażenia oraz dodatków. Kuchnia japandi powinna być miejscem, w którym znajdują się tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Każda z nich ma spełniać określoną funkcję. W tym przypadku praktyczność zawsze ma pierwszeństwo przed estetyką.
Wnętrza w stylu japandi wyróżniają się prostotą oraz minimalizmem. Zamiast ilości stawiamy jednak na jakość. Warto zatem wybrać takie elementy wyposażenia i dodatki, które faktycznie posłużą nam przez lata.
Jak zaaranżować kuchnię japandi, aby była funkcjonalna?
Kuchnia japandi powinna być otwartą przestrzenią. Idealnie, jeśli łączy się z jadalnią i salonem. Warto zatem pomyśleć o usunięciu lub ograniczeniu ewentualnych barier wizualnych. Dzięki temu wnętrze stanie się bardziej przestronne, co jednocześnie ułatwi poruszanie się i zapewni płynny przepływ między poszczególnymi strefami w mieszkaniu. Zasadą, która odnosi się w zasadzie do każdej kuchni, bez względu na to, w jakim stylu jest ona wykonana, jest zachowanie funkcjonalnego układu. Dzięki temu codzienne gotowanie będzie przyjemniejsze, a domownicy nie będą wchodzić sobie w drogę. Trzymamy się zatem zasady trójkąta roboczego. Zgodnie z jej założeniami, kuchenka, zlew oraz lodówka powinny znajdować się blisko siebie.

Jeżeli mamy wystarczającą ilość miejsca, warto wykorzystać wyspę kuchenną. Ten element może stanowić nie tylko dodatkową przestrzeń roboczą, ale również miejsce, gdzie będziemy całą rodziną spożywać posiłki. Poza tym wyspa sprawdzi się jako mebel do przechowywania niezbędnych akcesoriów. W kuchni japandi zależy nam na tym, aby w 100% wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. Z tego względu warto zdecydować się na meble na wymiar. W tym przypadku mamy największe możliwości personalizacji. Możemy nie tylko zadbać o ergonomiczny układ, ale również wdrożyć przemyślane i sprytne rozwiązania umożliwiające przechowywanie. Wszystko to sprawi, że kuchnia będzie praktyczna w codziennym użytkowaniu.
Meble i dodatki do kuchni japandi – jak wybrać?
Kuchnia w stylu japandi nie powinna sprawiać wrażenia zatłoczonej. Taki efekt możemy osiągnąć nie tylko poprzez ograniczenie liczby dodatków oraz przedmiotów na blacie, ale również poprzez wybór odpowiednich mebli. Na jakie najlepiej się zdecydować? Warto postawić na proste, minimalistyczne meble z gładkimi frontami. Jeśli chodzi o uchwyty, nie powinny się zbytnio wyróżniać. Aby zachować jednolitą powierzchnię, można też wybrać fronty bezuchwytowe. Jeżeli chcemy, by kuchnia wydawała się bardziej przestronna, lepiej zrezygnować z górnych szafek. Zamiast tego można zdecydować się na proste półki. Jakie zasady aranżacji warto jeszcze wdrożyć?

- W kuchni japandi powinny dominować spokojne barwy. Ten styl opiera się na kolorach ziemi, a zatem powinniśmy ograniczyć się do brązów, beżu i szarości. Nieco mocniejszym akcentem może być terakota, ugier oraz ochra. Ciemniejsze odcienie mogą pojawić się w formie dodatków. Nie należy jednak stosować krzykliwych i jaskrawych odcieni.
- Jeśli chodzi i materiał, najlepiej zdecydować się na naturalny odcień drewna. Wprowadzi on do wnętrza element natury oraz wizualnie ociepli przestrzeń. Inne materiały, które warto wykorzystać to kamień i ceramika.
Ciekawym rozwiązaniem, które urozmaici wystrój kuchni, będą fototapety w stylu japandi. Można wykorzystać je np. na głównej ścianie. Osoby, które szukają czegoś spokojnego i delikatnego, mogą zdecydować się na tapetę na wymiar w stylu japońskim „Złote Drzewa”. Motyw roślinny jest ponadczasowy, a przedstawiona grafika wpisuje się w charakter dalekowschodniej filozofii.

Kolejną nieco bliższą nam regionalnie propozycją jest naturalna tapeta na wymiar z motywem roślinnym „Babie Lato”. Ten motyw wprowadza do wnętrza przytulny klimat i równowagę. Tapeta będzie znakomicie komponować się z drewnianymi meblami, wizualnie ocieplając przestrzeń.

Osoby, które mają ochotę na nieco mocniejszy akcent w kuchni japandi, mogą zdecydować się na fototapetę na wymiar z motywem kwiatowym „Kakitsubata”. Przedstawia ona irysy, które w kulturze japońskiej są symbolem odwagi i elegancji. Ta fototapeta ma nieco ciemniejszą kolorystykę, dzięki czemu będzie ciekawie kontrastować z jasnymi meblami.

W stylu japandi raczej nie powinno stosować się elementów ozdobnych, chyba że są one bardzo subtelne. Zależy nam w końcu na tym, aby całość wpisywała się w filozofię prostoty i funkcjonalności, charakterystyczną dla tej estetyki. Kuchnia urządzona w ten sposób będzie ponadczasowa i elegancka, a jednocześnie bardzo praktyczna podczas codziennego użytkowania.