Blog

Jaki rodzaj fototapety wybrać?

Jaki rodzaj fototapety wybrać?

Odpowiednio dobrana fototapeta potrafi całkowicie odmienić pomieszczenie. A jednak różne rodzaje fototapet czasem utrudniają podjęcie decyzji. Lepsza okaże się fototapeta flizelinowa czy winylowa? I co z kwestią idealnego wzoru? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby zamówiona fototapeta była strzałem w dziesiątkę.

Fototapety z malowniczymi pejzażami, widokami miast lub artystycznymi grafikami stanowią coraz popularniejszą dekorację naszych domów, mieszkań, a nawet przestrzeni użytkowych – widujemy je w restauracjach, kawiarniach, salach konferencyjnych, salonach kosmetycznych czy biurach. Stanowią znakomity sposób na ożywienie wnętrza, dodanie mu charakteru, przełamanie monotonii, a nawet pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenie. Aby jednak fototapeta cieszyła oko i idealnie pasowała do wnętrza, w którym ma się znaleźć, powinniśmy wiedzieć, jaki rodzaj fototapety wybrać. Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Rodzaje fototapet ze względu na materiał

Podstawową kwestią do rozstrzygnięcia jest rodzaj fototapety, czyli materiał, na który została nadrukowana interesująca nas grafika. Materiały różnią się między sobą m.in. odpornością na wilgoć, łatwością montażu, strukturą oraz oczywiście ceną. Najpopularniejsze rodzaje fototapet to:

  • Fototapety flizelinowe – są wykonywane z grubej włókniny poliestrowej, która dobrze ukrywa niedoskonałości i ubytki w ścianie, zapewnia dobrą przepuszczalność powietrza, a nawet stanowi dodatkową izolację termiczną i akustyczną (tłumi odgłosy ruchliwej ulicy lub dobiegające z sąsiedniego mieszkania). Fototapeta flizelinowa sprawdzi się w sypialni, salonie, korytarzu, domowym biurze, pokoju dziecięcym lub młodzieżowym. Jest prosta w montażu i demontażu.
  • Fototapety winylowe – ten rodzaj jest bardzo odporny na zabrudzenia i wilgoć, dlatego montuje się go w łazienkach oraz kuchniach. Ze względu na swoją grubość, fototapeta tego typu bardzo dobrze maskuje nierówności ściany, jednak montaż może być nieco trudniejszy ze względu na większy ciężar fototapety winylowej.
  • Fototapety papierowe – to rozwiązanie najtańsze, dość cienkie i mało odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy zabrudzenia, dodatkowo stosunkowo trudne w montażu. Fototapeta tego typu najlepiej sprawdzi się w miejscach, w których nie będzie narażona na żaden kontakt lub dotyk. Może być dobrym wyborem do szybkich, ekonomicznych metamorfoz wnętrz.
  • Fototapety lateksowe – to udoskonalony rodzaj fototapety papierowej, w której zastosowano domieszkę włókien lateksowych na etapie produkcji. Wyróżnia się trwałością i korzystną ceną, jednak nie zapewnia odpowiedniej wentylacji ścianom, dlatego nie zalecamy jej do użytku w łazienkach lub kuchniach. Jest za to dobrym wyborem do pokoju dziecięcego, salonu, sypialni czy korytarza. Ewentualne zabrudzenia można z niej usunąć wilgotną ściereczką.

Jaki rodzaj fototapety wybrać?

Kiedy myślisz, na co zwrócić uwagę przy wyborze fototapety, skup się na rodzaju materiału, który musi być dopasowany do specyfiki pomieszczenia (np. w łazience montujemy fototapety winylowe, w salonie lub sypialni znakomite będą fototapety flizelinowe). Jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta, albo fototapeta ma trafić do łatwo brudzącej się przestrzeni (kuchnia, pobliże drzwi wejściowych), warto wybrać materiał, który można wyczyścić gąbką. Następnie poświęć trochę czasu na dopasowanie idealnego wzoru – niech motyw fototapety podkreśla najlepsze cechy pomieszczenia i wprowadza do niego określony nastrój. Powinien także pasować do pozostałych pomieszczeń oraz upodobań domowników. Dzięki temu masz szansę na wybór idealnej fototapety!