Blog

Jak optycznie powiększyć pokój fototapetą?

Średni metraż mieszkań w Polsce spada z roku na rok. Winne są wysokie ceny nieruchomości. Czasem godzimy się na kompromisy, wybierając mniejszy metraż – ale wreszcie własny! Na szczęście nowoczesne rozwiązania ułatwiają praktyczne zaaranżowanie przestrzeni i niezwykle efektowny wystrój, nawet w najmniejszym M. Możesz wykorzystać sprytny trik i optycznie powiększyć pokój fototapetą. Jak? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Coraz więcej osób interesuje się aranżacją wnętrz, by świadomie zaplanować przestrzeń, w której będą spędzać czas z rodziną, wypoczywać, przyjmować gości, a czasem także – pracować. Chcemy mieszkać w pięknych wnętrzach, które odpowiadają nie tylko naszym potrzebom, ale również gustom. Jednym z efektownych sposobów ozdoby wnętrza jest fototapeta – coś, co nie zajmuje ani kawałka miejsca, więc idealnie sprawdzi się w małych metrażach, a równocześnie może pomóc optycznie powiększyć pokój.

Dlaczego warto optycznie powiększyć pokój fototapetą?

Fototapety to nowoczesny sposób na wystrój wnętrza, który stwarza nam tysiące możliwości. Możemy wyraźnie podkreślić styl pomieszczenia, nadać mu charakteru lub wybrać fototapetę, która będzie nam przypominać o czymś szczególnie ważnym. Każdy pokój – salon, pokój dziecięcy, gabinet, a nawet łazienka – zyska i zacznie intrygować, gdy fototapeta wysokiej jakości nada pomieszczeniu efekt głębi i stanie się ozdobą wnętrza. To rozwiązanie jest znakomite dla wszystkich, którzy szukają prostego sposobu na optyczne powiększenie małego pokoju, ale chcą to zrobić z pomysłem i stawiają na oryginalne, wyraziste rozwiązania.

Jak optycznie powiększyć pokój fototapetą?

Aby wnętrze wydawało się większe, powinno mieć jasne ściany i sufit lub ścianę naprzeciwko wejścia oraz sufit ciemniejsze od pozostałych ścian. To podstawowa informacja dla osób, które stoją przed wyborem fototapety do małego pokoju, ponieważ narzuca nam dwa rozwiązania: wybór jasnej fototapety na jedną lub więcej ścian albo wybór ciemniejszej fototapety, ale z planem umieszczenia jej na ścianie naprzeciwko wejścia oraz na suficie.
Pierwsze rozwiązanie jest bardziej popularne, ponieważ do małych pomieszczeń standardowo wybieramy jasną kolorystykę ścian i sufitów. Jasne barwy odbijają światło, a w efekcie pokój sprawia wrażenie bardziej przestronnego i nie przytłacza. To dlatego jasne wzory fototapet doskonale sprawdzają się w małych pokojach.

Fototapety powiększające wnętrze

Do małych pomieszczeń możemy wybrać fototapety ze wzorami geometrycznymi (np. pionowe pasy lub małe elementy umieszczone daleko od siebie) lub inne wzory o pionowej orientacji (np. pnie drzew, kłosy). Sprawdzą się delikatne grafiki, takie jak czarno-białe przedstawienia krajobrazów. Wszystkie wzory imitujące przestrzeń oraz minimalistyczne fototapety, w których pomiędzy elementami dekoracyjnymi znajdziemy sporo wolnego miejsca, okażą się dobrym wyborem. W efekcie fototapeta staje się piękną ozdobą i tworzy przestrzeń na „oddech” w małym pomieszczeniu.

Jeśli zamiast abstrakcji wybieramy krajobrazy, niech te widoki działają uspokajająco, kojąco – w małym pomieszczeniu wzory tworzące niepotrzebne napięcie nie tylko będą mocno przyciągać wzrok, ale też okażą się męczące. Jeśli decydujemy się na ciemniejszą fototapetę, warto wybierać wzory z niewielkimi elementami. Duże, ciemne wzory na ścianie i suficie będą mocno przykuwać uwagę.

Unikajmy fototapet w intensywnych kolorach, fototapet o kontrastującej kolorystyce, wzorów przedstawiających bujną roślinność lub inne duże, wyraziste wzory, które mogą całkowicie zdominować małe pomieszczenie. Warto także zastanowić się, czy kolorystyka fototapety będzie pasować do reszty wystroju.

Fototapety do małego pokoju – podsumowanie

Małe pomieszczenia wymagają optycznego powiększenia – ten zabieg dodaje im lekkości i sprawia, że niewielka przestrzeń nie przytłacza osób, które w niej przebywają. Fototapeta może nadać małemu wnętrzu charakter i sprawić, że przebywanie w danym pomieszczeniu stanie się przyjemnością. Aby tak było, warto zadbać o wybór jasnej, stonowanej fototapety, która stworzy wrażenie przestrzeni i wprowadzi do pomieszczenia harmonię. Nie zapominajmy o wyborze fototapet wysokiej jakości, aby efekt cieszył domowników przez lata, a na gościach robił niezapomniane wrażenie.