Blog

Fototapeta lateksowa czy flizelinowa? Którą wybrać?

Zastanawiasz się, czy fototapeta flizelinowa, czy lateksowa będzie lepszym wyborem do Twojego domu lub firmy? Rodzaje fototapet są różne i zwykle to właśnie one budzą wśród klientów najwięcej pytań. Poznaj różnice między tymi dwoma rodzajami i oceń, która z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Fototapety to nowoczesny sposób na ożywienie wnętrza i całkowitą zmianę charakteru pomieszczenia. Najpopularniejsze rodzaje fototapet to fototapety winylowe, lateksowe oraz flizelinowe. Jeśli rozważasz te dwa ostatnie, koniecznie porównaj ich cechy, by upewnić się, że dany rodzaj fototapety odpowiada potrzebom danego pomieszczenia i pasuje do Twoich indywidualnych preferencji.

Fototapeta lateksowa – zalety

Fototapety lateksowe to najpopularniejszy rodzaj. Są drukowane na specjalnym materiale – papierze syntetycznym zawierającym włókna lateksowe. Papier z domieszką lateksu jest grubszy i trwalszy, zapewnia również wysoką jakość grafiki oraz nasycenie kolorów. Dużą zaletą fototapet lateksowych jest fakt, że ukrywają nierówności i inne szpecące ubytki na ścianie, nie przepuszczają kleju i mogą być przyklejane na różnych powierzchniach, np. na płytach kartonowo gipsowych, gładziach, tynkach betonowych czy tynkach dekoracyjnych. Są lekkie i stosunkowo łatwe w montażu.
Fototapety lateksowe możemy przemywać za pomocą gąbki, jednak nie zapewniają dobrej wentylacji, przez co nie nadają się one do stosowania w łazience, kuchni i innych miejscach, w których mogłyby być narażone na wilgoć i kontakt z wodą.

Fototapeta flizelinowa – cechy charakterystyczne

Fototapety flizelinowe to nowy trend, który szybko zyskuje popularność dzięki swoim fantastycznym właściwościom. Fototapety tego typu są drukowane na grubej włókninie poliestrowej. W efekcie zyskują bardzo ciekawe właściwości – ich tekstura przypomina płótno, co nadaje wnętrzu przytulności i miękkości, a przez to idealnie pasuje do takich pomieszczeń, jak pokój dziecięcy, sypialnia czy salon. 

Materiał fototapety flizelinowej ma jeszcze kilka ważnych zalet: zapewnia podłożu dobrą wentylację, stanowi dodatkową, niewielką izolację termiczną oraz akustyczną (tłumi odgłosy zza ściany lub z zewnątrz), znakomicie ukrywa nierówności, a nawet pęknięcia ścian, a przy tym wszystkim fototapeta na flizelinie jest bardzo prosta w montażu. Fototapety flizelinowe mogą z powodzeniem montować nawet osoby bez doświadczenia, ponieważ materiał jest odporny na rozdarcia, nie odkształca się ani nie kurczy pod wpływem kleju.

Fototapety flizelinowej nie stosujemy w kuchniach ani łazienkach (wyjątkiem jest fototapeta winylowa na flizelinie), za to doskonale sprawdzi się ona w sypialni, salonie, pokoju dziecięcym, korytarzu, domowym gabinecie lub w firmie (pomieszczenia konferencyjne, biura, korytarze) – a to ze względu na efektowny wygląd oraz wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Fototapeta lateksowa czy flizelinowa?

Oba rozwiązania są przeznaczone do tego samego rodzaju pomieszczeń, jednak fototapeta flizelinowa okazuje się lepszym rozwiązaniem – jest grubsza, trwalsza i prostsza w montażu (oraz demontażu), niepodatna na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Jej struktura stanowi dodatkową wartość estetyczną. I choć jest nieco droższa od fototapety lateksowej, efekt końcowy robi wrażenie – a przecież pozostanie z nami przez długi czas.