Blog

Czy fototapeta musi być na całą ścianę?

Czy fototapeta musi być na całą ścianę

Fototapety to rewelacyjna dekoracja wnętrz. Mogą skutecznie ożywić wnętrze, podkreślić jego styl, ukryć mankamenty i zwracać uwagę gości. Mogą zapadać w pamięć, robić wrażenie i pomagać w uzyskaniu efektu „wow” nawet w zupełnie przeciętnych czterech ścianach. Warto jednak wiedzieć, czy fototapeta musi być na całą ścianę i jak wykorzystanie fototapety wpływa na nasz odbiór wnętrza. Oto kilka cennych wskazówek.

Fototapeta to bardzo mocny, wyrazisty akcent we wnętrzu, który od razu przyciąga wzrok i odwraca uwagę od wielu innych detali. Warto o tym pamiętać już od samego początku – fototapeta będzie jako pierwsza rzucać się w oczy, gdy wejdziemy do danego pomieszczenia. Możemy wykorzystać tę cechę, tworząc przemyślaną aranżację, w której dobrze dobrane, wielkoformatowe przedstawienie malowniczego krajobrazu, bujnej roślinności, artystycznej grafiki lub innego motywu stanie się centralnym punktem wnętrza. Efekt końcowy zależy od kilku istotnych detali – rodzaju fototapety, jej kolorystyki, a nawet tego, czy umieścimy ją na całej ścianie, czy tylko na fragmencie ściany, czy nawet na… suficie.

Czy fototapeta musi być na całej ścianie?

Nie musi, a czasem nawet nie powinna! Wszystko zależy od metrażu pomieszczenia, powierzchni, na której chcemy umieścić fototapetę oraz wybranego wzoru. Poniżej znajdziesz przykłady rozwiązań.

Fototapeta na całą ścianę – kiedy warto?

Warto umieszczać fototapetę na całej ścianie, gdy dysponujemy dużym pomieszczeniem i chcemy wyeksponować efektowny widok. Takie rozwiązanie znakomicie sprawdza się w salonie lub w sypialni, za wezgłowiem łóżka. Może być również dobrym wyborem do pokoju dziecięcego. Fototapeta będzie świetnie prezentować się na całej ścianie np. na klatce schodowej (która zyska wreszcie swój indywidualny charakter) lub w domowym biurze.

W takim przypadku nie idziemy na kompromisy: nie ucinamy paska pod sufitem (tzw. border), nie ucinamy fototapety na równi z drzwiami. Możemy nawet rozważyć pokrycie drzwi fototapetą. Fototapeta na całej ścianie dobrze sprawdza się wówczas, gdy pomieszczenie jest na tyle duże, że możemy objąć cały obraz jednym spojrzeniem. W przypadku małych wnętrz wybór dużej fototapety przedstawiającej jeden duży obraz może powodować poczucie przytłoczenia. W takich sytuacjach wybieramy wzory, których nie trzeba objąć wzrokiem całościowo (np. wzory geometryczne, powtarzalne motywy kwiatowe i inne desenie). Wówczas fototapeta na całą ścianę nie tylko będzie się dobrze prezentować, ale również optycznie powiększy wnętrze i doda mu ciekawego akcentu. Warto pamiętać, że wybór grafik z pionowymi kształtami (np. pnie drzew, trawy czy po prostu pionowe pasy) optycznie podwyższy pomieszczenie.

Fototapeta na części ściany

A kiedy zdecydować się na ozdobienie tylko części wnętrza fototapetą? To znakomite rozwiązanie, jeśli dysponujemy dużym pomieszczeniem, w którym chcemy wydzielić strefy. Sprawdzi się również w niestandardowych, nieustawnych wnętrzach (np. w długim, wąskim korytarzu), ponieważ optycznie zmniejsza pomieszczenie. Jak można wydzielić przestrzeń? Na przykład kiedy dysponujemy dużym salonem z aneksem kuchennym oraz jadalnią, możemy umieścić fototapetę za stołem jadalnianym, by podkreślić odrębną funkcję tego miejsca. W łazience fototapetę możemy umieścić tylko w strefie prysznicowej.

Innym rozwiązaniem jest fototapeta, która „dzieli” przestrzeń na ścianie z boazerią lub sztukaterią. W takim przypadku wnętrze zyskuje ciekawy akcent, ale fototapeta nie dominuje w pomieszczeniu tak bardzo, jak wówczas, gdy jest umieszczona na całej ścianie.

Fototapeta na całą ścianę czy na część?

To zależy od efektu, który chcesz osiągnąć, ponieważ oba rozwiązania mają swoje zalety. Umieszczenie fototapety na całej ścianie jest dobrym wyborem niemal zawsze, ważne jest tylko wybranie odpowiedniego wzoru, który dopasuje się do dużego lub małego pomieszczenia. Fototapeta na fragmencie ściany podzieli przestrzeń i może ją optycznie zmniejszyć, a równocześnie nie będzie tak wyraźnie dominować nad resztą elementów wystroju.

Fototapety w wersji mini – obrazy na ścianę

Nie masz pewności, czy fototapeta to dobry wybór lub z różnych powodów nie możesz umieścić wymarzonej grafiki na całej ścianie (lub jej części)? Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się obrazy, które tworzymy z wykorzystaniem tych samych grafik, które są dostępne w formie fototapet. To sposób na ożywienie mieszkania, które tylko wynajmujemy lub tańsza alternatywa dla fototapety. Jest także dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią częste zmiany lub po prostu preferują taką formę dekoracji.

Które rozwiązanie jest lepsze dla Twoich czterech kątów? Fototapeta na całą ścianę, na fragment ściany, czy efektowny obraz? Porównaj rozwiązania i przemyśl, jaki efekt chcesz osiągnąć w swoim wnętrzu – koniecznie obejrzyj inspiracje na naszej stronie!