Fototapeta – Chłopięcy kącik z samolotem i chmurkami.

Poradnik aplikacji tapet fizelinowych

Instrukcja klejenia tapet fizelinowych WallDecor PERFORMANCE I ELEGANCE

 

1. WSTĘP
Dziękujemy za zakup naszego produktu, zapewniamy, że dołożyliśmy wszelkich starań, aby tapety WALLDECOR
spełniły Państwa oczekiwania zarówno w kwestii jakości, jak i bezpieczeństwa. Do druku używamy wysokiej
jakości tapet niemieckiego producenta marki NESCHEN oraz ekologicznych i trwałych tuszy.
Każdy etap produkcji jest starannie monitorowany i kontrolowany. Nie używamy tańszych azjatyckich
zamienników. Przed przystąpieniem do tapetowania prosimy o dokładne przeczytanie niniejszej instrukcji.
Zawarte w niej informacje zapewnią prawidłową aplikację fototapety.

 

2. PRZYGOTOWANIE ŚCIANY
Prawidłowa ocena i przygotowanie ścian, to 60% sukcesu podczas aplikacji tapety. Ściana musi być czysta, sucha oraz lekko chłonna. WSZELKIE USZKODZENIA NAPRAWIAMY PRZED TAPETOWANIEM!
ŚCIANA ŚWIEŻA: należy oczyścić podłoże oraz zagruntować odpowiednim preparatem lub klejem min. na 2 godziny przed aplikacją oraz zwrócić uwagę, aby środek gruntujący wniknął w podłoże, nie zostawiając warstwy na powierzchni, która może spowodować osłabienie kleju.
ŚCIANA POKRYTA FARBĄ EMULSYJNĄ: należy ją umyć mydłem malarskim, przetrzeć papierem ściernym, odtłuścić oraz zagruntować.
ŚCIANA POKRYTA FARBĄ LATEKSOWĄ LUB CERAMICZNĄ: farby te uniemożliwiają wnikanie kleju w głąb ściany. Bezwzględnie nie należy kłaść tapet bezpośrednio na tego typu podłoże! Farbę należy dokładnie usunąć, a następnie ścianę umyć oraz zagruntować.
ŚCIANA POKRYTA TAPETĄ: nie należy kleić na stare tapety! Należy usunąć wszystkie warstwy poprzednich tapet, naprawić uszkodzenia, a całą ścianę dokładnie zagruntować.

 

3. TAPETOWANIE
UWAGA WAŻNE! Tapety drukujemy seryjnie z 2cm zakładką na każdym brycie. Tapety kleimy na zakładkę!. Zakładkę zostawiamy lub docinamy (dokładny sposób docinania w dalszej części instrukcji). Nie zalecamy klejenia na styk z powodu nierówności ścian oraz dlatego, że podczas wysychania kleju mogą powstać szczeliny miedzy brytami.
ZALECAMY STOSOWANIE GOTOWYCH KLEJÓW DO CIĘŻKICH FOTOTAPET:
– METYLAN EKSTRA
– DIALL (klej do tapet z włókna szklanego).

1) Przed przystąpieniem do tapetowania należy bezwzględnie sprawdzić stan wszystkich brytów tapety.
2) Tapetowanie należy zacząć od rozplanowania ułożenia brytów na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).
3) Przed rozpoczęciem tapetowania do położenia pierwszego brytu konieczne jest zaznaczenie na ścianie pionu. Należy sprawdzić pion i poziom na całej szerokości i wysokości ściany.
4) UWAGA: do tapetowania używamy gotowych klejów do ciężkich tapet: np: METYLAN EXTRA lub DIALL ( klej do tapet z włókna szklanego dostępny w Castoramie). Klej nakładamy wyłącznie na ŚCIANĘ, nie nakładamy kleju na tapetę!
5) Należy równomiernie nałożyć warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka malarskiego (najlepiej) lub pędzla. Klej nakładamy systematycznie na powierzchnię nieco większą niż jeden bryt. Nie nanosimy kleju od razu na całą ścianę, tak aby nie wysychał przed położeniem tapety.
6) Pasy tapety należy kłaść od góry ściany w ten sposób, aby cześć swobodnie opadała na dół. Następnie za pomocą szerokiego wałka do tapet bardzo dokładnie usuwamy z całej powierzchni nadmiar kleju i powietrza. Należy uważać, aby nie zrobić zagnieceń, mogą one być widoczne po wyschnięciu tapety.
7) Nakładamy kolejny bryt, starannie dopasowując wzór do poprzednio naklejonego . Dzięki 2cm zakładce możemy go swobodnie przesuwać , niwelując niedokładności w wykonaniu ściany. (W praktyce ściany mające idealnie zachowane pion oraz poziom nie występują.)
8) Bryty docinamy na ścianie systematycznie podczas klejenia. Ostrym nowym nożykiem ( polecamy ostrza OLFA, które odłamujemy po każdym cięciu) NACINAMY POWSTAŁĄ ZAKŁADKĘ PRZEZ OBIE WARSTWY TAPETY (JEDNYM CIĘCIEM) I USUWAMY NIEPOTRZEBNE ŚCINKI ZARÓWNO Z WIERZCHU JAK I ZE SPODU. PO PONOWNYM DOCIŚNIĘCIU POŁĄCZENIA OBIE CZĘŚCI TAPETY BĘDĄ PASOWAŁY DO SIEBIE IDEALNIE MIMO DOCINANIA “OD RĘKI”. Dociskamy za pomocą małego wałka do tapet. Lekko wilgotną i czystą
szmatką usuwamy nadmiar kleju. Należy to robić po nałożeniu każdego pasma tapety, aby klej nie wysychał. Dopuszczalne, ale niewskazane ze względów estetycznych jest pozostawienie zakładki ( metoda łatwiejsza).
9) Analogicznie postępujemy przy kolejnych brytach.
10) Przycinamy dla wyrównania górną i dolną oraz ewentualnie boczną krawędź ułożonych brytów.
UWAGA: Podczas wysychania, na powierzchni tapety mogą powstać wybrzuszenia, nie należy się tym
niepokoić, w ciągu 24 godzin, przy prawidłowo położonej tapecie zostaną wchłonięte.